bph
05 خرداد 1402 - 16:01

امام جمعه زاهدان: توجه به وضعیت سخت مردم ‌سیستان زودگذر و احساسی نباشد

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: با تاکید و اخطار رئیس جمهور توجه‌ها به وضعیت سخت مردم در منطقه سیستان جلب شد که مایه خشنودی است و امیدواریم این موج زودگذر و احساسی نباشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان اظهار داشت: یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی تحکیم بنیان خانواده، رعایت حرمت، نیکی پدر و مادر و اطاعت از آنهاست.

امام جمعه زاهدان با قرائت و شرح فرازی از دعای 24 صحیفه سجادیه به بیان نکاتی پیرامون حفظ حرمت، محبت و عشق ورزی نسبت به پدر و مادر پرداخت.

آیت‌الله محامی بیان داشت: باید از جایگاه پدر و مادر و وظیفه‌ای که در برابر آن‌ها داریم آگاه باشیم و جایگاه پدر و مادر در دین اسلام را با فرهنگ غربی مقایسه کنیم تا متوجه شویم که جامعه اسلامی چه مقدار به این ارزش‌ها وفادار و چه مقدار تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار گرفته است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی تلاش برای اقتدا به سنت پیامبر اکرم(ص)، اهل‌بیت(ع) و جانفشانی برای دفاع از مرزهای عقیدتی، فکری و جغرافیایی جامعه اسلامی و کشور اسلامی است.

امام جمعه زاهدان ضمن تبریک دهه کرامت و سالروز ولادت حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) عنوان کرد: یکی از کار ویژه‌های امام رضا(ع) تلاش برای رشد علمی، عقلی و فکری جامعه اسلامی به خصوص جامعه تشیع و پالایش احادیث بود به گونه‌ای که بزرگان، علما و راویان خدمت ایشان حدیث نقل کرده و حضرت نیز به اصلاح آن می‌پرداخت تا جامعه اسلامی و شیعی بتواند این معارف ناب را به خوبی درک کند.

وی عنوان کرد: در این ایام شمیم عطر شهادت در فضای کشور و استان پراکنده شده است از جمله سوم خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر و نیز شهادت مرزبانان غیور در استان که با شجاعت جنگیده و برای دفاع از میهن جانفشانی کردند و از خداوند متعال درخواست دادیم تا توفیق ادامه راه درخشان این بزرگواران را به ما عنایت کند.

امام جمعه زاهدان با اشاره به سفر رئیس جمهور به چابهار اظهار کرد: این سفر جهت بازدید و افتتاح چندین پروژه صورت گرفت و منشا خیر بود از این جهت که برخی پروژه‌ها از جمله عملیات لوله گذاری دریای عمان آغاز و دیدارهایی با سرمایه گذاران اقتصادی و علمای منطقه انجام شد و امیدواریم این پروژه‌ها با سرعت دنبال و مایه رشد استان شود.

آیت‌الله محامی گفت: همچنین دیدار رئیس جمهور و نخست وزیر پاکستان اتفاق افتاد که هر دو بر گسترش روابط اقتصادی، تجاری، سیاسی و امنیتی تاکید کردند که البته با فاصله چند روزه دشمن مرزبانان غیور را به شهادت رساند و نشان دهنده این است که دشمن روابط صمیمی بین دو کشور همسایه را نمی‌خواهد و به دنبال ایجاد ناامنی است و ما باید هوشیار باشیم و نیروهای نظامی و امنیتی با تلاش بیشتر انتقام خون این شهدا را گرفته و ضربه‌ای عبرت‌آموز به آن‌ها وارد کنند.

وی ادامه داد: موضوع دیگر این سفر مشکل خشکسالی سیستان و بلوچستان و خصوصا حقابه بود که این مشکل ریشه در بی تدبیری و مزدوری رژیم پهلوی است که پدر و پسر بخش‌هایی از ایران را به افغانستان واگذار کردند و معاهده‌ای داشته برای پنجاه درصد از آب رودخانه و در دوره پهلوی پسر نیز این میزان به هجده درصد کاهش پیدا کرد و حق مردم را به کشورهای دیگر بخشیدند.

آیت‌الله محامی بیان داشت: متاسفانه در دوران بعد از انقلاب نیز ضعف عملکرد، ترک عمل و سوء تدبیر داشته‌ایم و نمونه آن اینکه مسئولان سفارت ایران در افعانستان بیان می‌کردند هنگام آغاز طرح بند کمال خان ما به مرکز کشور گزارش دادیم اما کسی کاری نکرد و نقشه آمریکا این بود که آب سد کجکی به ایران نیاید و در طول سالیان اقدامی نشد و ضعف دیپلماسی را هم داریم که پیگیری نشد و خوشبختانه رئیس‌جمهور در این سفر در این جهت تاکید و اخطار داشتند و وزرا نیز همراهی داشتند که موجی ایجاد و توجه ها به وضعیت سخت مردم در منطقه سیستان جلب شد که مایه خشنودی است و امیدواریم این موج زودگذر و احساسی نباشد و با پشتوانه این فرمایش رئیس جمهور دنبال شود و از همه اهرم‌ها استفاده شود تا حق خود را از دولت همسایه بگیریم.

وی ادامه داد: دولت‌های دست نشانده آمریکایی در طول این دوران حقابه ما را نداده اند و اگر به روال گذشته عمل کنیم کارساز نیست و باید طرحی نو در اندازیم و پیگیری جدی داشته باشیم تا بتوانیم حق مردم و حقابه سیستان را از کشور همسایه بگیریم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به هفتم خردادماه سالروز افتتاح اولین مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: نمایندگان مجلس دیداری با مقام معظم رهبری داشته و ایشان نیز توصیه و راهنمایی‌های حکیمانه‌ای داشته‌اند که امیدواریم دولت و مجلس به راهنمایی‌های ایشان به درستی عمل و تعامل قوا با یکدیگر به درستی تنظیم شود تا آثار و برکات این همکاری صمیمانه خود را در خدمت به مردم بیشتر نشان دهد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1239450